Aktualności

Nagroda Polcul Foundation

W sobotę 25 października br. w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się coroczna uroczystość wręczenia nagród przyznawanych przez australijską Fundację Polcul im. Jerzego Bonieckiego, wspierającą rozwój inicjatyw obywatelskich w Polsce. Tym razem uhonorowany zostały m.in. Prezes Zarządu naszej fundacji, Marcin Kula. Wyróżnienie zostało przyznane za działalność społeczną i kulturalną w ramach Fundacji Karolat.

 

Polcul Foundation, czyli Niezależna Fundacja Popierania Kultury Polskiej powstała w 1980 r. Jej celem jest nagradzanie społecznych inicjatyw, które tworzą podstawy społeczeństwa obywatelskiego. Nagrody otrzymują osoby, które swą postawą i działalnością wyrażają poszanowanie i tolerancję dla innych, poświęcają swój czas i energię dla wspólnego dobra, podejmują inicjatywy służące demokracji i budowaniu społeczności lokalnych, świadczą bezinteresowną pomoc bliźniemu. Chodzi o dostrzeżenie działań ludzi, którzy w codziennej pracy tworzą fundamenty demokratycznej kultury. Założyciel i dyrektor Fundacji Jerzy Boniecki stwierdził w jednym z wywiadów, że szuka "małych bohaterów". Fundacja nie przyjmuje zgłoszeń do Nagrody. Konsultanci Fundacji odznaczający się ogromną wrażliwością społeczną szukają ludzi, którzy pracują z pasją, zaangażowaniem, oddają swoje serce potrzebującym.

Wnioski z opisem działalności kandydatów do Nagrody Polcul wysyłane są do Australii, a tam Kapituła w tajnym głosowaniu przyznaje lub nie te wyjątkowe wyróżnienia. Wśród wcześniejszych laureatów znaleźli się m.in. Zbigniew Herbert, Krzysztof Krauze, Jacek Kaczmarski, Jacek Kuroń, Janina Ochojska, Jan Nowak- Jeziorański, Tadeusz Mazowiecki oraz Donald Tusk.