Aktualności

Rajd rowerowy „W puszczy też zakwitną bzy”

Fundacja KAROLAT w dniu 3 maja br. (środa) organizuje rodzinny rajd rowerowy po obszarze Puszczy Tarnowskiej.

Siedlisko od samego początku swego istnienia związane było z Puszczą Tarnowską. Nie bez powodu ten duży kompleks leśny nosił historyczną nazwę "Puszcza Karolacka". Zrozumiałe więc, że poznawanie Puszczy na rowerze staje dla mieszkańców Siedliska i okolic jednym z ważnych przedsięwzięć towarzyszących "Świętu Bzów".

 

Tegoroczny rajd rowerowy Fundacji Karolat wystartuje 3 maja o godz. 10.00 sprzed zamku Karolat i potrwa ok. 6 godz.  Tym razem jedziemy pod hasłem „W puszczy też zakwitną bzy”. W ubiegłym roku szukaliśmy bzów w puszczy, w tym zaś posadzimy sadzonki lilaków na trasie wyprawy. 

Uczestnicy dojadą do centralnych obszarów d. Puszczy Tarnowskiej tzw. Traktem Pruskim. W planie zwiedzania znajdą się kolejno takie m.in. miejsca, jak: Studnie Ducha Puszczy i Haussmana, Czerwona Małpa, Skała Widmo czy Szaniec Szwedzki w okolicy d. leśniczówki Czerwonak. Na terenie stanicy myśliwskiej w Zwierzyńcu przewidywany jest odpoczynek przy ognisku. Tam też nastąpi oficjalne zakończenie wyprawy.

Łączna długość trasy nie powinna przekroczyć 25 km. Znacząca jej część przebiegać będzie leśnymi drogami utwardzonymi szutrem.

Poza walorami rekreacyjnymi, rajd dostarczy okazji do poznania historii d. Puszczy Karolackiej oraz jej współczesnych walorów przyrodniczych i znaczenia gospodarczego. 

Udział w wyprawie jest bezpłatny, a liczba uczestników nie podlega ograniczeniom. Z przyczyn organizacyjnych Zarząd Fundacji prosi jednak o wcześniejszą rejestrację wszystkich chętnych. Można to uczynić pisząc na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Z uwagi na prognozowany czas wyprawy konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość napojów oraz pożywienia, w tym zwłaszcza kiełbasek nadających się do upieczenia w ognisku. 

Przewodnikiem po puszczy będzie wielki jej pasjonata, Pan Jan Wojtasik.

 

plakat rajd rowerowy