Aktualności

Czy bzy mogą wypromować Siedlisko

Mieszkańcy chcą się promować za pomocą kwitnących bzów. Już w sobotę pierwsza impreza, na której m.in. dowiemy się o ich roli w tradycji miejscowości. 
„Święto bzów”, bo pod takim tytułem odbędzie się sobotnia impreza. Nawiązuje do święta kwitnących bzów, które przed laty było obchodzone w Siedlisku.


Historyczne obchody zawsze rozpoczynał korowód ulicami wsi. Potem były spektakle teatralne i wycieczki wytyczonymi ścieżkami po okolicy. Teraz zawiązana na początku roku Fundacja Karolat chce wrócić do tradycji. I już zaczęła. Karolat w okresie przedwojennym używano jako nazwy zamiennie dla Siedliska. - Siedlisko było wtedy jednym z nielicznych a niektórzy mówią, że jedynym miejscem w Europie, w którym rosną wszystkie odmiany bzu. - Dziś chcemy ten fakt wykorzystać i sprawić, żeby stały się one ponownie wizytówką Siedliska – mówi Marcin Kula z Fundacji Karolat. Impreza w jego zamyśle ma stać się wydarzeniem cyklicznym.
Zabawę rozpocznie korowód ulicami wsi. Przejdzie do zamku. Tam imprezę oficjalnie otworzy Waldemar Sługocki, wiceminister rozwoju regionalnego. Uczestników czekają pokazy rycerskie. Zaplanowano wykłady uznanych regionalistów, w tym dr Tomasza Andrzejewskiego. W programie także spotkanie z Krzysztofem Koziołkiem, autorem książki „Miecz zdrady”, której akcja toczy się między innymi w historycznym Siedlisku. Będzie także można zobaczyć zdjęcia Jerzego Malickiego w wystawie pt. „Barwy i nastroje krainy lasów i jezior”. Kluczowe dla zrozumienia idei całego przedsięwzięcia będzie wykład o bzach i ich roli w tradycji Siedliska. - Mamy ogromną nadzieję, że ta imprezaspowoduje, że wspólnie uda nam się wypracować pewną nową markę - mówi M. Kula.
Dariuszowi Strausowi, wójtowi Siedliska pomysł przypadł do gustu. - Idea tych młodych ludzi mi się podoba. Kto wie, może za kilka lat doczekamy się imprezy na miarę Winobrania? Siedlisko zawsze słynęło z bzów i można ten fakt wykorzystać.
Mariusz Pojnar
GODZINOWY PLAN IMPREZY

14.00 Korowód ulicami Siedliska.
Kaplica zamkowa
14.50 Otwarcie imprezy przez Waldemara Sługockiego, wiceministra rozwoju regionalnego
15.00 Prelekcja dr Tomasza Andrzejewskiego
16.00 Wykład o bzach Jakuba Józefczuka z Fundacji „Zielona akcja”
17.00 - Spotkanie z Krzysztofem Koziołkiem, autorem kryminału „Miecz zdrady”, wystawa „Siedlisko na starych pocztówkach” ze zbiorów Marcina Kuli, wystawa fotografii Jerzego Malickiego „Barwy i nastroje krainy lasów i jezior”
Dziedziniec Zamkowy
- pokazy rycerskie
- jarmark produktów lokalnych i sztuki lokalnej
- konkursy historyczne dla dzieci
- zwiedzanie zamku z przewodnikiem