O nas

Fundacja Karolat1 została powołana do życia na początku 2011 r. jako oddolna inicjatywa mieszkańców miejscowości Siedlisko. Jej powstanie jest związane z potrzebą wyeksponowania historii, kultury materialnej i społecznej Środkowego Nadodrza, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru wchodzącego w skład dawnego Księstwa Carolath-Beuthen.

Fundacja chce kreować nowe podejście do patriotyzmu lokalnego przez odbudowę ciągłości historycznej, która przez zawirowania historii została zerwana. W swoich działaniach Fundacja pragnie nawiązywać do najlepszych tradycji kulturalnych oraz społecznych obecnych na Środkowym Nadodrzu, bez względu na ich pochodzenie narodowe, religijne czy jakiekolwiek, a mogących przyczynić się do podniesienia jakości życia jego mieszkańców i zwiększenia jego atrakcyjności turystycznej.

Koncepcja funkcjonowania Fundacji Karolat ma być przykładem uruchamiania oddolnego procesu odnowy w oparciu o dziedzictwo kulturowe, majacego na celu rewitalizację zdegradowanego obszaru historycznego.

Pierwszą inicjatywą i zarazem sztandarowym przedsięwzięciem, które fundacja podjęła, była organizacja w 2011 roku Święta Bzów na zamku Karolat w Siedlisku. Impreza ta nawiązuje do organizowanych w okresie przedwojennym obchodów święta kwitnienia bzów. Jak podają przekazy, bzy (lilaki) były wówczas wizytówką Siedliska. Uroczystość jest corocznie kontynuowana.

Działalnością Fundacji kieruje Zarząd, w skład którego wchodzą:

Agnieszka Adamów-Czaykowska - Prezes
Marcin Kula - Wiceprezes
Emil Gdula - Sekretarz
 
 
DSC 0809
 
 

 

 10293697 629368923817161 8953564562107124911 o


 

1Nazwa  jest spolszczoną nazwą niemieckiego Carolath. Funkcjonowała ona jako oficjalna nazwa dzisiejszego Siedliska przez kilka lat w latach 40 ub. wieku. Nazwa Fundacji nawiązuje do głównego nurtu naszych celów jakim jest wzorowanie się na dziedzictwie kulturowym Księstwa Carolath - Beuthen.

 

SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI:

Załączniki:
Pobierz plik (sprawozdanie_za_2014.pdf)Sprawozdanie za 2014 rok2394 kB