Wzgórze Adelajdy

Rys historyczny

Zagospodarowanie przykościelnego wzgórza w dawnym Carolath było efektem realizacji większego założenia o charakterze parkowo-ogrodowym. Prace te podjął na poczatku lat 30. XIX stulecia ówczesny książę Heinrich Carl Wilhelm von Schönaich-Carolath (1783-1864). Bliskie kontakty właściciela Siedliska z twórcą wspaniałego parku w Mużakowie (Bad Muskau), księciem Hermanem von Pückler-Muskau zaowocowały powstaniem na terenie majątku w Siedlisku kompleksu parkowo-leśnego. Jego częścią było przykościelne wzgórze wraz z winnicami.
Wzniesienie, na cześć żony księcia Heinricha, Adelheid (Adelajdy) nazwano jej imieniem. W tym też okresie na wzgórzu wybudowana została wieża widokowa, z której rozciągał się widok na całą okolicę. Autorem projektu budowli był prawdopodobnie znany berliński architekt, Karl Friedrich Schinkel. Miejsce to było ulubionym celem spacerów księżnej Adelajdy (1797-1849), a później, otoczone bzowymi alejami, cieszyło się popularnością odwiedzających Siedlisko turystów. Niestety, miejsce to nie przetrwało wojennej zawieruchy a w kolejnych latach zostało zaniedbane.
Fundacja Karolat od 2012 roku zabiega o ponowne zagospodarowanie tego miejsca, które w przyszłości miałoby ponownie stanowić atrakcję turystyczną Siedliska.

O koncepcji odbudowy wieży i zagospodarowania pisała również lokalna prasa:
http://www.tygodnikkrag.pl/cms/index.php/artykuy/siedlisko/8-urzd-gminy/4770-chc-odbudowa-wie-na-wzgorzu-adelajdy
http://www.tygodnikkrag.pl/cms/index.php/artykuy/siedlisko/8-urzd-gminy/10165-wielkie-sprztanie-wzgorza-adelajdy

 

Tworzymy ogród pamięci

Siedlisko, Wzgórze Adelajdy. Dawniej miejsce o charakterze parkowym z wieżą widokową, otoczone bzowymi alejkami cieszyło się popularnością odwiedzających wieś turystów. Niestety, po wojnie i w kolejnych latach zostało zaniedbane i porosło dzikimi krzewami. Fundacja Karolat od 2012 r. zabiega o ponowne zagospodarowanie tego miejsca, chce nadać mu dawnej estetyki oraz tchnąć w nie "życie". Do tej pory czynem społecznych odkrzaczyliśmy i uporządkowaliśmy teren. Okazjonalnie organizujemy tam wydarzenia kulturalne.

>> Czytaj więcej...

Księżna Adelajda powróciła

„Ja, Wanda Adelajda Bianka Klementyna Cecylia von Schoenaich - Carolath, księżna panująca Siedlisku jestem wstrząśnięta i zbulwersowana widząc zburzoną wieżę widokową noszącą moje imię. Wobec powyższego żądam by obecne władze gminy Siedlisko i organizacje społeczne skupione wokół Fundacji Karolat dołożyły wszelkich starań by odbudować zniszczony obiekt. Życzeniem moim jest, by odbudowana wieża służyła kulturze i rozrywce i była szeroko dostępna wszystkim ludziom"- takie orędzie podczas niedzielnego popołudnia w Siedlisku wygłosiła księżna Adelajda. Oczywiście był to tylko element sztuki wystawionej przez teatr Terminus A Quo, ale wprost nawiązywał do starań Fundacji Karolat, która lobbuje aby zagospodarować historyczne miejsce wsi, jakim jest Wzgórze Adelajdy.

>> Czytaj więcej...

Powrót księżnej Adelajdy

Fundacja Karolat zaprasza w najbliższą niedzielę na widowisko teatralne pn. "Powrót księżnej Adelajdy". Oprócz spektaklu w wykonaniu teatru Terminus A Quo, planowany jest również występ grupy tańca z ogniem Bombastic oraz odczytanie autentycznego listu księżnej Adelajdy do swojej matki Lucie von Pueckler, opisującego wizytę w Carolath króla Prus, Fryderyka Wilhelma III. Impreza odbędzie się na Wzgórzu Adelajdy w Siedlisku. Początek o godzinie 17.00

>> Czytaj więcej...

Jesienne sprzątanie Wzgórza Adelajdy

Za nami kolejna, tym razem jesienna, akcja sprzatania Wzgórza Adelajdy. W sobotę (04.10) ponad 20 osób porzadkowało teren, przygotowując go do zbliżającego się wydarzenia kulturalnego jakim będzie widowsko "Powrót księznej Adelajdy".

>> Czytaj więcej...

Zakończenie projektu Młodzi dla Siedliska

27 czerwca br., uroczystym spotkaniem zakończyliśmy realizację projektu Młodzi dla Siedliska. Przypomnijmy, w trakcie projektowych działań m.in. porzadkowaliśmy wzgórze Adelajdy oraz park przy dawnej Szkole Rolniczej. 

>> Czytaj więcej...

Sprzątliśmy wzgórze Adelajdy

W ubiegłą sobotę (22.03) miała miejsce kolejna odsłona naszej walki o wzgórze Adelajdy. Aby zwrócić uwagę na potencjał zaniedbanego w ostatnich latach miejsca, członkowie Fundacji Karolat wraz z grupą miejscowej młodzieży zorganizowali akcję społecznego sprzątania wzgórza.

>> Czytaj więcej...