Rys historyczny
Zagospodarowanie przykościelnego wzgórza w dawnym Carolath było efektem realizacji większego założenia o charakterze parkowo-ogrodowym. Prace te podjął na poczatku lat 30. XIX stulecia ówczesny książę Heinrich Carl Wilhelm von Schönaich-Carolath (1783-1864). Bliskie kontakty właściciela Siedliska z twórcą wspaniałego parku w Mużakowie (Bad Muskau), księciem Hermanem von Pückler-Muskau zaowocowały powstaniem na terenie majątku w Siedlisku kompleksu parkowo-leśnego. Jego częścią było przykościelne wzgórze wraz z winnicami.
Wzniesienie, na cześć żony księcia Heinricha, Adelheid (Adelajdy) nazwano jej imieniem. W tym też okresie na wzgórzu wybudowana została wieża widokowa, z której rozciągał się widok na całą okolicę. Autorem projektu budowli był prawdopodobnie znany berliński architekt, Karl Friedrich Schinkel. Miejsce to było ulubionym celem spacerów księżnej Adelajdy (1797-1849), a później, otoczone bzowymi alejami, cieszyło się popularnością odwiedzających Siedlisko turystów. Niestety, miejsce to nie przetrwało wojennej zawieruchy a w kolejnych latach zostało zaniedbane.
Fundacja Karolat od 2012 roku zabiega o ponowne zagospodarowanie tego miejsca, które w przyszłości miałoby ponownie stanowić atrakcję turystyczną Siedliska.
O koncepcji odbudowy wieży i zagospodarowania pisała również lokalna prasa:
http://www.tygodnikkrag.pl/cms/index.php/artykuy/siedlisko/8-urzd-gminy/4770-chc-odbudowa-wie-na-wzgorzu-adelajdy
http://www.tygodnikkrag.pl/cms/index.php/artykuy/siedlisko/8-urzd-gminy/10165-wielkie-sprztanie-wzgorza-adelajdy
Siedlisko, Wzgórze Adelajdy. Dawniej miejsce o charakterze parkowym z wieżą widokową, otoczone bzowymi alejkami cieszyło się popularnością odwiedzających wieś turystów. Niestety, po wojnie i w kolejnych latach zostało zaniedbane i porosło dzikimi krzewami. Fundacja Karolat od 2012 r. zabiega o ponowne zagospodarowanie tego miejsca, chce nadać mu dawnej estetyki oraz tchnąć w nie "życie". Do tej pory czynem społecznych odkrzaczyliśmy i uporządkowaliśmy teren. Okazjonalnie organizujemy tam wydarzenia kulturalne.
„Ja, Wanda Adelajda Bianka Klementyna Cecylia von Schoenaich - Carolath, księżna panująca Siedlisku jestem wstrząśnięta i zbulwersowana widząc zburzoną wieżę widokową noszącą moje imię. Wobec powyższego żądam by obecne władze gminy Siedlisko i organizacje społeczne skupione wokół Fundacji Karolat dołożyły wszelkich starań by odbudować zniszczony obiekt. Życzeniem moim jest, by odbudowana wieża służyła kulturze i rozrywce i była szeroko dostępna wszystkim ludziom"- takie orędzie podczas niedzielnego popołudnia w Siedlisku wygłosiła księżna Adelajda. Oczywiście był to tylko element sztuki wystawionej przez teatr Terminus A Quo, ale wprost nawiązywał do starań Fundacji Karolat, która lobbuje aby zagospodarować historyczne miejsce wsi, jakim jest Wzgórze Adelajdy.
Fundacja Karolat zaprasza w najbliższą niedzielę na widowisko teatralne pn. "Powrót księżnej Adelajdy". Oprócz spektaklu w wykonaniu teatru Terminus A Quo, planowany jest również występ grupy tańca z ogniem Bombastic oraz odczytanie autentycznego listu księżnej Adelajdy do swojej matki Lucie von Pueckler, opisującego wizytę w Carolath króla Prus, Fryderyka Wilhelma III. Impreza odbędzie się na Wzgórzu Adelajdy w Siedlisku. Początek o godzinie 17.00
Za nami kolejna, tym razem jesienna, akcja sprzatania Wzgórza Adelajdy. W sobotę (04.10) ponad 20 osób porzadkowało teren, przygotowując go do zbliżającego się wydarzenia kulturalnego jakim będzie widowsko "Powrót księznej Adelajdy".
27 czerwca br., uroczystym spotkaniem zakończyliśmy realizację projektu Młodzi dla Siedliska. Przypomnijmy, w trakcie projektowych działań m.in. porzadkowaliśmy wzgórze Adelajdy oraz park przy dawnej Szkole Rolniczej.
W ubiegłą sobotę (22.03) miała miejsce kolejna odsłona naszej walki o wzgórze Adelajdy. Aby zwrócić uwagę na potencjał zaniedbanego w ostatnich latach miejsca, członkowie Fundacji Karolat wraz z grupą miejscowej młodzieży zorganizowali akcję społecznego sprzątania wzgórza.